Domov důchodců Javorník

Školní 104, 790 70 Javorník, tel./fax: 584 440 586, e-mail: domovduchodcu@jesenicko.com


Stručná historie

Domov pro seniory Javorník, p. o., místo poskytování Javorník: "Domov" je umístěn v objektu bývalé klášterní budovy z počátku 19. století. V minulosti sloužila tato budova výhradně potřebám řádu Chudých školských sester de Notre Dame. Ke klášteru byla dobudována nová pětitřídní škola s tělocvičnou. Sestry vedly kromě vyučování i kurzy šití, vaření, účetnictví, těsnopisu, psaní na stroji, hudby a výuku cizích jazyků. V roce 1939 byly sestry zbaveny své výchovné činnosti, klášter však  nemusely opustit. Po II. světové válce předal sestrám vratislavský arcibiskup Bertram  správu sirotčince sv. Jindřicha v Javorníku pro osiřelé a potřebné děti.  Řeholnice v té době pečovaly o sirotky, věnovaly se výchově a vzdělávání mládeže, později se zabývaly také  péčí o osamělé staré osoby. Prostory kláštera byly zakrátko  poskytnuty České katolické charitě (dále ČKCH), která zde v roce 1956 vytvořila útulek pro chovance  ze  Zaopatřovacího ústavu v Rýžovišti. Po roce 1960 přešel tento objekt pod správu Městského národního výboru v Javorníku, který zde zřídil  Ústav sociálního zabezpečení pro dospělé . V dalším období byl "ústav" spravován Okresním národním výborem v Jeseníku. Od  sedmdesátých let, to byl  Domov důchodců v  Javorníku a spadal pod Ústav sociálních služeb  v Sobotíně.  Správci tohoto zařízení a potažmo i jeho názvy se v průběhu let vyměnili ještě  několikrát. V  současné době je  zařízení přejmenováno na Domov pro seniory Javorník, p. o.  a jeho zřizovatelem je Olomoucký kraj.

Místo poskytování Kobylá nad Vidnavkou: "Domov" sídlí ve dvou budovách vzdálených od sebe asi 350 m. Budova č.p.153 byla postavena asi v roce 1939 a dříve spadala pod Okresní ústav sociálních služeb a sociální služby začala poskytovat od roku 1967. V roce 2012 byla celá budova zateplená, dřevěná okna vyměněná za plastová, na střeše vybudovány kolektory na ohřev teplé vody a vybudována nová kotelna na dřevní hmotu. Budova č.p. 58 "Zámek" byla postavena okolo roku 1571 a Okresní ústav sociálních služeb Šumperk v ní poskytoval sociální službu od roku 1973. Dříve zde byly sklady, škola, rekreační středisko. Budova a přilehlý park je památkové chráněn.

 

Realizace "Sportovních her pro seniory" dne 12.09.2018 je podpořena s finanční spoluúčastí Města Jeseník.

Realizace "Sportovních her pro seniory" v roce 2019 je podpořena s finanční spoluúčastí Města Jeseník.

Město Javorník finančně přispívá v roce 2019 na činnost a péči o uživatele v zařízení

a na drobné společenské akce a prezentaci zařízení.

 

RYCHLÝ KONTAKT

Domov pro seniory Javorník, p. o.

Školní 104, 790 70 Javorník

IČO: 75004101
Tel.: 584 440 330
e-mail:
domov.jav@tiscali.cz

                                                                                                                 ID datové schránky: re8kiqv

AKTUÁLNÍ INFORMACE

 

Od 01.01.2016 došlo ke sloučení Domova pro seniory Javorník, příspěvkové organizace, a Domova důchodců Kobylá nad Vidnavkou, příspěvkové organizace, s tím, že majetek, práva, povinnosti a závazky Domova důchodců Kobylá nad Vidnavkou, příspěvkové organizace, přecházejí na Domov pro seniory Javorník, příspěvkovou organizaci, jako nástupnickou organizaci.

 

 

 

 


mapa:


Zvětšit mapu


 

 


 

 

 

Provozováno CMS / E-shop (c)2019 Czechproduct.cz s.r.o. | WebCare | Mapa webu | Cookies