Canisterapie je zajišťována v rámci projektu, který je realizován za pomoci Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Ježíškova vnoučata.

01. 04. 2022

V Domově pro seniory Javorník, p. o., probíhá pravidelně každý měsíc canisterapie, která je zajišťovaná 
v rámci projektu "Zvířecí návštěvy v zařízeních pro seniory", který je realizován za pomoci Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Ježíškova vnoučata.

 

Canisterapií je myšlena podpůrná terapie pomocí psů, která se využívá pro zlepšení psychického i fyzického stavu člověka. Terapeutický pes by měl působit radost, vytvářet pocit přátelství, snižovat u člověka pocit napětí a osamění – zkrátka léčit lidskou duši láskou. V domovech pro seniory se často stává, že klienti trpí pocitem osamění, chybí jim kontakt s přirozeným sociálním prostředím, uzavírají se do sebe. Canisterapie je jednou z možností, jak vrátit seniorům pocit, že jsou potřební, milovaní, že se mají na koho těšit.

V našem domově probíhá canisterapie pravidelně na všech třech pracovištích. Je rozdělena do dvou rovin – individuální
a skupinové canisterapie. Uživatelé si sami určují, zda se do canisterapie zapojí a zda jim více vyhovuje skupinový nebo individuální přístup. Canisterapeutka přijede se svými psy s připraveným programem, který trvá přibližně 1,5 hodiny. Uživatelé mají možnost si psy hladit, krmit, vyčesávat, či sledovat, čemu se pod vedením canisterapeutky naučili. Uživatelé jsou za návštěvy psů velmi vděční a jejich přítomnost si užívají.